Maersk

Dette er en video, hvor ingen ønsker at spille hovedrollen. Den skal motivere folk til at gøre noget for at undgå ulykker – især i forbindelse med deres egen adfærd.

Derfor bruger vi fortællinger om mennesker, der står over for døden i deres daglige arbejde.

Fx gør retsmedicineren sig klar til en obduktion, mens han beskriver de alvorlige skader, han har set ske på mennesker, der er faldet – kun få meter – og døde.

Og bedemanden laver forberedelserne til en begravelse, samtidig med at han beskriver sine overvejelser om at møde familier i sorg, og hvor meget det påvirker – selv en erfaren bedemand – når man skal begrave relativt unge mennesker.

Vi møder desuden en forsikringsrepræsentant, som beskriver, hvor uforberedte de fleste mennesker er på døden – især når det kommer til de praktiske aspekter og det videre liv i familien.

Alle tre er meget rolige og objektive i deres beretning, hvilket betyder, at publikum skal udfylde det følelsesmæssige hul. Hele tiden er der en usynlig hovedperson – den afdøde – og hensigten er, at publikum ser sig selv i den rolle.

Ring eller skriv for et inspirationsmøde

Du kan også sende en SMS20 75 60 96

Klaus Schiang-Franck

Kreativ direktør / CEO

Skriv til Klaus

+45 33 63 73 01

Marcus Mandal

Instruktør

Skriv til Marcus

+45 33 63 73 02

Jan Heidebo

Instruktør

Skriv til Jan

+45 33 63 73 00

Scroll to Top